
Ali Eslami ontvangt eerste Wendy Gutman-prijs
Met de prijs wordt het vernieuwende werk van Eslami in VR en immersieve kunst bekroond.
IDFA is verheugd te delen dat de Iraans-Nederlandse kunstenaar en filmmaker Ali Eslami de allereerste Wendy Gutman-prijs ontvangt. De prijs, ter waarde van €40.000, eert een maker die baanbrekend, verbindend en visionair te werk gaat binnen documentaire of immersieve media.
De prijs is ingesteld door Stichting Educatie en Cultuur (SEC), ter nagedachtenis aan haar voormalig directeur Wendela Scheltema. In overleg met de jury koos de stichting ervoor om haar pseudoniem – Wendy Gutman – als naam voor de prijs te gebruiken.
Een pionier in immersieve media
Ali Eslami (Mashhad, 1991) woont en werkt in Nederland en geldt als een van de meest vernieuwende makers in het veld van immersieve kunst. Zijn werk beweegt zich tussen VR, interactieve simulaties en fysieke installaties, en creëert poëtische ervaringen waarin de grens tussen het echte en het virtuele vervaagt. Eslami beschrijft zijn werk zelf als “poëtische engineering”: een manier om te onderzoeken hoe geheugen, waarneming en emoties worden gevormd in een digitale wereld.
Met zijn virtuele wereld False Mirror ontwikkelde hij een volledig zelfgeconstrueerd universum waarin tijd en ruimte tastbaar worden. Zijn artistieke praktijk, geïnspireerd door gaming en architectuur, creëert nieuwe vormen van betekenis en ervaring – en laat zien hoe game-technologieën een autonome en diep persoonlijke kunsttaal kunnen worden.
Juryrapport
De jury, onder voorzitterschap van Melle Daamen (voormalig directeur Stadsschouwburg Amsterdam (nu ITA)), prees Eslami’s werk als “eigenzinnig, spannend en autonoom.” Ze concludeerde unaniem dat hij de eerste winnaar van de Wendy Gutman-prijs moest worden: “Ali Eslami is a cat that walks by himself.” Ook Caspar Sonnen, IDFA's Hoofd Nieuwe Media, zat in de jury.
Eslami is geen onbekende voor IDFA: in 2016 won hij de IDFA DocLab Award for Best Immersive Non-Fiction (met Mamali Shafahi) en in 2020 ontving hij een Gouden Kalf voor Nerd_Funk. In 2024 was hij een van de curatoren van de openingsweek van Het Documentaire Paviljoen. Datzelfde jaar werd zijn werk geselecteerd voor het IFFR.
De Wendy Gutman-prijs wordt op vrijdag 17 oktober 2025 uitgereikt in samenwerking met Het Documentaire Paviljoen in Amsterdam.