
¡ Vivan las antipodas!
Vanaf zijn debuutfilm Belovy (1992) maakte Victor Kossakovsky naam met observerende films die vaak uitblonken in de eenvoud van hun opzet – waaronder het geheel vanuit zijn slaapkamerraam gefilmde Tishe! (2003). Met ¡Vivan las Antipodas! kiest de Russische filmmaker voor het eerst een weidser perspectief.
Hij trekt naar vier paar antipoden, plekken die op de aardbol precies tegenover elkaar liggen. Cameravoering en montage zet hij speels in – bijvoorbeeld door soms letterlijk de wereld even op zijn kop te filmen of uit te zoomen tot de rondingen van de aarde het kader verbuigen. Landschappen stelen de show, maar Kossakovsky heeft ook oog voor de mensen die hij er aantreft.
Want al is de schaal groter, zijn aanpak en typische signatuur blijven herkenbaar. Met die denkbeeldige lijn door het middelpunt van de aarde als eenvoudig narratief uitgangspunt en een operateske score van Alexander Popov als enige leidraad neemt de film je mee op een zwerftocht rond het bewoonde deel van onze wereld. Tussen plekken die vaak in meerdere opzichten elkaars tegenpool zijn, brengt Kossakovsky’s immer voor het toeval openstaande blik onverwachte verbindingen tot stand.
Stills




